top of page

Zimní sezóna 2022-23

A je to! Lyže jsou zaletněné, uložené k letnímu odpočinku, a tak nezbývá než se ještě otočit zpět, jaké vlastně ty zimní měsíce byly? Náročné, co si budeme povídat. Sněhové podmínky nahoru dolů, sotva napadal pěkný sníh, vydržel týden, a už zas do toho pršelo a my neustále řešili, kde a jak lyžovat…


BKL Machov

Zimu jsme s Machováky začali velmi dobře – na úvodním tradičním soustředění napadala spousta prašanu a lyžovačku jsme si pořádně užili, i když ano, trochu jsme improvizovali, když jsme neměli optimálně upravené tratě. Ale co tě nezabije, to tě posílí… Jenže o Vánocích naše euforie z lyžování skončila s oblevou a zbytek prosince a půlku ledna jsme museli improvizovat, kde aspoň jednou v týdnu trénovat na sněhu, abychom to lyžování nezapomněli.


Hned tři Machovandy se nominovaly na ZODM, které pořádal Královéhradecký kraj a běžci na lyžích závodili ve Vrchlabí ve Vejsplachách. Anička Kráčmarová si z Vrchlabí odvezla bronz ze smíšené štafety a dvě 4. místa (jedno bylo opravdu velmi těsné), Simča Bubeníčková, které traséra dělal David Šrůtek si odvezla 2 zlaté ze závodů zrakově hendikepovaných sportovců, což byla na ZODM premiéra a Terka Doležalová nakonec závodila v biatlonu, a ve výsledcích se též rozhodně neztratila. Simče bylo umožněno porovnat síly i se závodnicemi bez handicapu, kde obsadila 15. místo z 29 startujících v individuálním závodě volnou technikou. I díky přispění našich třech reprezentantek se poprvé v historii ZODM podařilo Královéhradecké reprezentaci ovládnout celkové pořadí mezi kraji.


V Českém poháru staršího žactva startovalo 11 závodníků z BKL Machov, z nichž hned 9 z nich se podařilo bodovat a pomoci Machovu v lize st. žactva neboli MČR družstev st. žactva k výborné 12 příčce z 42 bodovaných klubů. Celkové vítězství obhájila Dukla Liberec, z našeho kraje jsme skončili, jako třetí nejlepší klub po celkově 9. Trutnovu a 10. Vrchlabí. Machovský výběr byl v letošním roce mezinárodní, když jsme do klubu přibrali Maju Fic, která bydlí na druhé straně Boru v polském Jelenově a do školy chodí ve Slaném u Chudoby. V ročníku 2008 kombinuje Terka Doležalová i Maja Fic běh na lyžích s biatlonem, a tak se holky účastnily jen některých závodů.

 
 

Na ZODM se nominoval i Adam Kovář, který sice není z Machova, ale celý rok trénoval pod mým vedení a pár soustředění s námi absolvoval. V průběhu zimy se mu podařilo splnit kritéria pro zařazení do STM v biatlonu a teď už jen záleží, jak napíše přijímačky na SŠ a pro jakou školu se nakonec rozhodne.


Kurzy, kempy a výuka lyžování

I když závodníci z BKL Machov jsou čím dál tím lepší a je třeba jim z pozice vedoucího trenéra SpS věnovat víc času, pozornosti a energie, kurzy a kempy mě v zimě neminuly. Téměř celý leden jsem strávila na kurzech s PedF UK, abych se snažila naučit lyžovat budoucí tělocvikáře. A samozřejmě jsem nemohla zanevřít na lyžák pro Sportovní dítě.cz. I na těchto kurzech jsme laborovali s (ne)sněhem, ale podařilo se situaci zvládnout.

 
 

O Kilpi Lyžařských běžeckých kempech jsem psala v minulém příspěvku, bylo jich méně, o to byly intenzivnější. Snad příští rok jich zas udělám víc.


Interski 2023 Levi (FIN)

Už je to 4 roky, kdy jsem se nečekaně ocitla na celosvětovém kongresu Interski v Pamporovu (BUL). Další kongres jsem tedy měla v hledáčku celé 4 roky a chtěla se nejen účastnit, ale také se podělit o své zkušenosti z výuky. Což se povedlo. Abych to neměla moc jednoduché, tak obvyklý leader delegace se nemohl kongresu účastnit ze zdravotních důvodů, a tak jsem byla požádána, jestli bych nemohla dělat leadera výpravy já. S váháním jsem roli přijala, i když jsem věděla, že půjde jen o nevděčnou pozici a práci navíc. Ale jak už jsme říkali, co tě nezabije, to tě posílí.

 

PRO PŘEČTENÍ: Interski 2019 Pamporovo

 

Po ne úplně ideální zimě v ČR jsem se za Polární kruh opravdu těšila. Předpověď počasí byla dost mrazivá – ranní teploty (okolo 6.–7. ranní) padaly k -25 až -30 °C, takže nezbývalo, než si sbalit nějaké pořádně teplé oblečky na to postávání při lyžařských diskuzí na svahu či ve stopě. Druhým kritériem pro výběr oblečení byl objem – velikosti oblečení úplně neklaply, takže místo požadovaného eLka jsem dostala eMko a stála před výzvou, co se mi pod to vejde, jen v tričku by mi byla zima – díky tričku Ninja, merino mikče Merini a krátkorukávové bundy Verons. Navrch jsem musela mít oblečenou týmovou bundu. Když jsem vyrazila sama do stopy bez vidiny nějakých diskuzí, pak Mounteria jsou úplně nejvíc na tričko Carol pak stačí bunda Balans při velké zimě jsem sáhla po Velover, ale ten využívám spíš při učení, než aktivním pohybu.


Do Levi přijelo na 1 100 účastníků z 34 států: od Japonska a Nový Zéland s Austrálií, přes celou Evropu až po Argentinu a Chile. Během jednoho týdne se uskutečnilo na 300 on snow workshopů a indoor lectures, program byl opravdu nabitý. Člověk získal spoustu nových podnětů, o kterých je třeba přemýšlet a snad i umět zaimplementovat do své praxe.


Letošní workshop jsme s kolegy koncipovali do hravé formy a všichni účastníci si to náramně užili. Jasně, myslím, že to byla příjemná změna pořádně se pohýbat na lyžích než jen debatovat nad pocity, tak jak to mají Američané či Kanaďané. Předvedli jsme jim různé druhy honiček, nějaká průpravná cvičení a zakončili jednoduchý štafetovým orienťákem. Všichni se tvářili spokojeně a děkovali.


Dojmy z Interski budu zpracovávat ještě dlouho. Díky, že jsem tam mohla být. Jen by to chtělo ještě zůstat týden a užít si tamní tajgu pro vlastní lyžování – ty parádně upravené nekonečné tratě, kde člověk potká spíš soba, než dalšího člověka anebo když si chce odskočit, tak zas nemá, za jaký strom se schovat. Ale i parádní sjezdovky z hory 500 m vysoké jménem Levi, z níž na všechny strany vedou sjezdovky, včetně té svěťákové pro ženský slalom. Prostě za Polárním kruhem je to parádní!

Jak jste si mohli přečist z odkzu výše, nevěnuji se jen top sportovcům, ale všem, kdo se chce nějakým způsobem hýbat a chce se posouvat ve své fyzické zdatnosti vpřed. Je pro mě důležité, aby sportování mělo pozitivní vliv na pohodu, duševní i fyzický stav dotyčného, aby si (i třeba) nevědomě neubližoval, když to v dobré víře vezme za špatný konec. Samozřejmě nastavení optimální techniky pohybu je základem všeho.


Chceš také něco s přicházejícím jarem změnit? Lyžovat už nebudeme, to zas v zimě, teď buddem běhat, chodit s holemi (nordic walking), jezidt na kole nebo kolečkových lyžích! Registruj se do jako zájemco o tréninkový plán na míru! Těším se na spolupráci s každým, kdo to myslí, jen trochu vážně :)


Comments


bottom of page