top of page

Interski 2019 Pamporovo


Interski? Hmm, ještě na jaře 2018 jsem o tomto mezinárodním kongresu tušila de facto jen to, že je to celosvětová akce, že poslední kongres (2015) byl kdesi v Argentině, a že je to především o sjezdovém lyžování. Nikdy mě nenapadlo, že bych na tuhle „olympiádu učitelů lyžování“ mohla někdy jet, a už vůbec ne, že bych se na ni mohla aktivně podílet. Ale právě na jaře 2018 jsem byla zástupci SLČR Úseku Základního lyžování dotázána, jestli bych nejela prezentovat běžecké lyžování na Interski 2019 do bulharského Pamporova. Jsem pro každou špatnost, takže jsem neváhala ani vteřinu, kývla a zapsala si do kalendáře 17.–22.3.2019, vyplnila, jakousi přihlášku s tématem prezentací a tím takhle akce byla pro mě na nějakou dobu uzavřená.

Samozřejmě, že na takovou akci člověk nemůže zapomenout, jenže když se všechno krásně sejde, jak nemá, tak „nějaké“ Interski je opravdu až na nejposlednější koleji. 3 dny před odjezdem mi v mailu přistál předběžný rozpis workshopů i přednášek – Czech Republic XC-skiing je rozepsané na pondělí (18. 3.) večer (indoor lecture) a na úterý (19. 3.) dopoledne (on-snow worshop). „Workshop nazvaný XC-skiing Classic Technique Step by Step bude v pohodě, to dělám celou zimu, ale prezentaci doháním na poslední chvíli jen pár hodin před odjezdem.“

V neděli při zahájení kongresu jsem požádána, jestli bych mohla mít i on-snow workshop v pondělí. Souhlasím… Pořád ale nemám ppt prezentaci finalizovanou – chtěla jsem upravit nějaká videa. Po cestě a nedělním celodenním lyžování a postávání na kopci (v téměř 2 000 m n. m. s jasnou oblohou nad hlavou) padám únavou s tím, že videa střihnu v pondělí po obědě před přednáškou (4.50 p. m.). Ale v pondělí ráno u snídaně se dozvídám, že odpolední program kopíruje dopolední – WTF? Jakože 2 worshopy a ještě přednáška? Na workshop přichází 8 lidiček: 3 Američané, 2 Australané, 2 Maďaři, Švýcar a Bulhar) sympatická skupinka... Ihned se domlouváme, že po obědě uděláme workshop na jiné téma než dopo (nakonec ani neměl být a další workshopy už nebyly).

Dopo je na programu Classic Technique Step by Step a odpo pokračujeme s double poling (soupaží) a hrajeme hry. První takový workshop v životě a hned nasazuji laťku na kongresu Interski – na akci pořádané jednou za 4 roky, akci, která je našlapaná odborníky z praxe, mnohdy profesionály. Nervozitka samozřejmě byla, ale všichni účastníci byli skvělí a moc jsme si to užili. Na závěr dostávám 8 pozitivních feedbacků a mažu na hotel, abych se stihla zkulturnit na přednášku. Program je fakt našlapaný, tak ani nepřichází všichni účastníci workshopů. I tak se prezentace líbí a Australani mě o ni žádají…

Přednáška: How to Practice the Cross-Country Skiing (technique) & to Train the Cross-Country Skiing (performance)?

Myslela jsem, že další dny si konečně trochu odfrknu, ale to opravdu nešlo, člověku to nedá; takže dopo na běžky na workshopy ostatních – postupně se přidá i pár dalších účastníků (CAN, FIN) a je z nás super partička, která pořád diskutuje a je v kontaktu i po skončení akce. Jsem ráda, že skoro ke každému problému můžu něco věcného říct a ostatní moje názory akceptují, ztotožňují se s nimi... A odpo hurá na sjezdové workshopy s kamarády a kolegy z Lyžařské školy Lipno. Je toho opravdu hodně, před večeří ještě přednášky a po večeři buď Demo show anebo organizovaný večírek, kde je dobré se také ukázat... Během toho týdne měl člověk možnost potkat se s lidmi z různých koutů světa (35 států) od Kanady a USA, přes Chile a Argentinu, většinu Evropy (Skandinávie, Britské ostrovy, střední Evropa, Alpské země, Balkán, Pobaltí Rusko) přes Austrálii a Nový Zéland až po Jižní Koreu a Japonsko.. Čína a Ukrajina jedná o přijetí do Interski.

Další kongres Interski bude za 4 roky ve finském Levi, na který se celá Nordic skupina moc těší a chtěla by se podle svým momentálních nápadů i víc etablovat mezi „Alpáče“, kteří jsou ústředím této akce (jsou nejvíce komerčně vydělávající). Byla bych moc ráda, kdyby se nám podařilo během těch 4 let začít spolupracovat na mezinárodní úrovni a předávat si instruktorské zkušenosti i jinak a jinde než jen na Interski!

Děkuji za tuto příležitost, za tuhle akci!

Také si můžete přečíst článek o Interski 2019 Pamporovo na Trutnovinkách!

Comments


bottom of page