top of page

První zima s Kilpi


Kilpi Gironavest & Darlin

Na podzim 2017 jsem byla oslovena výrobcem outdoorového oblečení Kilpi, jestli bych se nestala jejich ambasadorem pro běh na lyžích. „Co to obnáší?“, byla první moje myšlenka, která mi při telefonátu bleskla hlavou. „Budeš testovat oblečení z naší nabídky a budeš se podílet na jejich vývoji, také bys v tom měla závodit…“ zněla odpověď. „Super, to jsem vždycky chtěla spolupracovat na vývoji sportovního produktu!“ Ale nejdřív jsme se museli domluvit na tom, že závodit nebudu, ale vzhledem ke svým aktivitám jsem schopná otestovat oblečení i bez závodu.

Něco na nohy

Na začátku prosince mi přišel Ježíšek: „Super, jen ono je to růžové, nééééé“, já trubka jsem zapomněla připomenout, že tuhle barvu moc nemusím. Ale naštěstí není růžová jako růžová a poměrně rychle jsme se s bundičkami skamarádily. Ze začátku jsem trochu bojovala s krátkými kalhotami (elasťáky) – když někdo měří 180 cm a nohy má dlouhý až na zem, tak to není vždycky tak jednoduché. Nakonec jsme se domluvili na pánských verzích modelů Runner a Karang. Runnery jsem přes zimu vyzkoušela zatím jen v posilovně, za to Karangy mě překvapily v pozitivním slova smyslu. Nikdy jsem moc nebyla na vyteplené elasťáky a preferuji malinko volnější převlékáče, ale musím říct, že se mi v tom lyžuje docela příjemně. Membrána Siberium na přední straně sice moc nedýchá a člověk se pod ní zapotí, ale udržuje teplo i při dlouhých sjezdech (jako např. 5km sjezd z Černé hory). Pro dlouhé tréninky, výlety i intenzivnější tréninky v chladnějším počasí jsou to prima gaťata. A navíc jsou parádně reflexní, takže se člověk nemusí bát, že by ho někdo přehlédl...

Kilpi Karang

Co na tělo?

Ze stejné membrány Siberium je ušitá i bundička Zester. Primárně cyklistická bunda se 4 kapsami na zádech (po vzoru cyklo dresů) – 3 kapsy s gumou a jedna navrchu je na zip. Stejně jako u Karangů, tak i tady se člověk pod bundou zapotí, ale membrána udrží teplo i při dlouhých sjezdech. Záda jsou ze síťoviny, která větrá, takže záda nestudí. Stejně šitá i ze stejného materiálu je pak vesta Velesia. Sestrou Zester je Nordim, moje asi nejoblíbenější. Siberium je prodyšnější, bunda je slabší, na intenzivnější lyžování (běhání) je vhodnější – člověk se v tom tolik nezapotí, ale zase při dlouhé sjezdu rychle vychladne. Nordim je také především běžeckou bundou a přes bedra má fleece, který běžci na lyžích, kteří na zádech vozí bidon s pitím, úplně neocení – bidon hřeje sám o sobě.

Nicméně obě bundy mi sedí jako ulité a když firma doladí pár drobnůstek, budou z toho parádní kousky pro běh na lyžích, stejně jako z Karangů. Nikde nic netlačí, nesjíždí, neomezuje v pohybu.

Kilpi Nordim & Bandi & Karang

Vrchní vrstva na zimu nebo na nehejbání se venku

Bunda Transformer patří do kolekce sofshellek. Z bundy se dají odepnout rukávy a je z toho pohodlná vesta. Další varianta Siberia dokáže omezeně nepropustit vodu a přitom dýchat. Za mokrého sněžení bunda lehce provlhá okolo zipů na ramenou, kde se odepínají rukávy. Pod nimi jsou ale vytažené manžety až na rameno, takže aby voda doputovala až na tělo uživatele, musí protéci další vrstvou. Trasformer se mi velmi osvědčil jako další zateplovací vrstva pro výuku (rozumějte stání na lyžích) přes Adventure a pod Gironavest. Adventure je fleecová bunda s vytepleným předním dílem (duté vlákno) a Gironavest prošívaná teplá vesta, se kterou se člověk nemusí vůbec stydět vyrazit do města. Velmi stylově vypadající sportovní kousek.

Do civilního života jsem okamžitě přibrala mikču Yoho. Fleecová mikina, měkoučká, teploučká, velmi příjemná. Yoho mě podržela i jako další vrstva pro výuku na sjezdových lyžích (stání na sjezdovce), když byly letošní třeskuté mrazy. Podobně bambusové triko Nixtop je velmi příjemné a pohodlné. Ke kompresním ponožkám Levi jsem ze začátku přistupovala s despektem, aby mi při kompresi nebyla na nohy zima, ale nestalo se tak. Kompresi na nohách necítím a ponožka sedí přesně jak má. Netlačí ani, když ji člověk ohrne – nemám ráda ponožky pod kolena, preferuji krátké…

Jsem čelenkář, čepici de facto nenosím, leda kulicha, ale na hejbání se, preferuju čelenku. Bandi je příjemná na běhání, ale na běžky by to chtělo ji rozšířit a udělat z malinko silnějšího materiálu. Trochu mě v chladnějších dnech zábla hlava, ale to jsou malé detaily, které myslím do příští zimy vychytáme!

Kilpi Transformer & Karang

Jsem ráda za tuto novou zkušenost a těším se na další spolupráci a nové výzvy!

Foto: Petr Křížek

Comments


bottom of page