top of page

Chceš být rychlejší, vytrvalejší, zkrátka lepší? Trénuj ve výšce II.


Minulém článku jsme se lehce dotkli problematiky vysokohorského prostředí obecně. V následujících řádcích zkusíme osvětlit problematiku, úskalí i přínos tréninku jako takového ve vyšší nadmořské výšce. Zkusíme zodpovědět otázky typu: Jaká výška je pro trénink adekvátní? Jak trénink ve výšce nastavit a jestli bydlet nahoře a trénovat dole? Anebo bydlet dole a trénovat nahoře, či bydlet i trénovat nahoře? Pro lepší výkonnost při soutěžích v nížině je vhodnější bydlet (spát) ve vyšší nadmořské výšce a trénovat v nížině. Naopak adaptační změny pro růst výkonnosti ve vyšší nadmořské výšce vznikají spíše při variantě: trénovat nahoře a bydlet dole. Při pobytu v nížině dochází k rychlejším regeneračním procesům. A teď, co si vybrat...

Jaká výška je už vyšší výška pro trénink?

Podle dostupné literatury i mého vlastního šetření se dá říct, že pro žákovské a dorostenecké kategorie nebo méně zkušené sportovce bohatě dostačují střední výšky okolo 1 000–1 400 m n. m., do kterých není problém zavítat i v ČR (Černá hora a Horní Mísečky v Krkonoších, Praděd v Hrubém Jeseníku, Boží Dar v Krušných horách, Zadov na Šumavě apod.). Starší a zkušenější sportovci (junioři, dospělí) by již měli trénovat ve výškách vyšších, aby jejich trénované tělo dostávalo dostatek podnětů, na které se musí adaptovat a jejich trénink byl efektivní. Měli by tedy využívat prostředí ve výškách od 1 400 m n. m. a výše: Štrbské Pleso (SVK; 1 350 m n. m.), Livigno (ITA; 1 800 m n. m.), Tauplitz (AUS; 1 700 m n. m.), Obertilliach (AUS; 1 700 m n. m.), Dachstein (AUS; 2 600 m n. m.), Belmeken (BUL; 2 050 m n. m.), Davos (CH; 1 560 m n. m.) a další. Určitě ale neplatí, že čím výš, tím líp...

Jak ve výšce trénovat?

Za ideální model pro maximální adaptaci organismu na vyšší nadmořskou výšku se obvykle považuje pobyt v délce 20–22 dní, a to 4–5x za rok. Nicméně z důvodů finančních, psychologických (ano, trénink ve vyšší nadmořské výšce je poměrně značně psychicky náročný), nemocnosti či školních povinností se hledají jiné modely, obvykle s kratší délkou trvání. Osvědčil se model 10–12 dní, příp. 16 dní zopakovaný 2–3x v přípravném období. A nejčastěji je využíván režim tří tréninkových dní a jednoho dne volna.

 

K PŘEČTENÍ: Atletická ABeCeda

 

Po příjezdu do vyšší nadmořské výšky se doporučuje na první 3–4 dny snížit jak intenzitu a trénovat jen v aerobním pásmu (nízká TF), tak objem tréninku. Ale protože v prvních 2–3 dnech organismus nevykazuje vysokou reakci na změnu nadmořské výšky, lze zvolit model, kdy první den slouží k zapracování a druhý a třetí den lze absolvovat těžké tréninky (závody). Následně je zapotřebí dodržet den volna a další tréninkové dny zaměřit na adaptaci a regeneraci. Pro potřeby závodů ve vyšší nadmořské výšce je vhodnější zajistit ubytování v nížině a do výšky se přesunout jen na vlastní dobu trvání soutěže. Při dodržení režimu 4x 10 až 12 dní ve výšce můžeme očekávat zvýšení výkonnosti asi o 1–5%. Jak rychle a jak moc reaguje vaše tělo na vyšší nadmořskou výšku, je zapotřebí mít vyzkoušené. Někdo ji zvládá lépe, jiný hůře. A tak jeden může absolvovat model těžkých tréninků v prvních dnech a jiný musí týden chodit pěšky. To tak je a nejde to zlomit.

A jak teda? Nahoře nebo dole?

Lyžaři běžci využívají všech tří možností: live high – train low, live low – train high a live high – train high. Možná nejčastěji se v přípravě používá model ve stejné výšce bydlet i trénovat, což je logisticky nejjednodušší. Pro závody je ale určitě vhodnější bydlet dole, aby organismus mohl snáze a rychleji regenerovat. A pokud chcete trénovat ve vysokých intenzitách, je nejvhodnějším modelem bydlet nahoře a trénovat dole.

Pekelný výjezd na Passo dello Stelvio (2 758 m n. m.)
Pekelný výjezd na Passo dello Stelvio (2 758 m n. m.)
Pokud jsou dodrženy zásady o nepřetížení organismu sportovce ve výšce: dobrý zdravotní stav, správný pitný režim, pak je odezva na výšku většinou pozitivní.

Pokud ovšem dojde k přetížení a nabourání vnitřní homeostázy, návrat k normálu je zdlouhavý a komplikovaný. Ve výšce je možné dosáhnout „rychlého vyladění organismu“ pro soutěž, ale tato forma rychle odeznívá (cca do měsíce).

 
 

Značným úskalím tréninku ve výšce může pro nezkušené být především posun tepových zón při dané intenzitě v porovnání se zónami zjištěnými a ověřenými v nížině. Pokud je TF vyšší, než obvykle, sportovec se snáz uhlídá. Avšak ve výšce TF naopak nemusí dosahovat stejné hodnoty maximální TF jako v nížině. Proto je v takových podmínkách člověk náchylnější k přetížení. Navíc ti, co mají nižší hladinou hemoglobinu v krvi mohou mít ve vyšší nadmořské výšce problémy (bolesti hlavy, únava…). TIP: Pokud se rozhodnete pro trénink ve vyšší nadmořské výšce rozhodně „neblázněte“, že toho musíte stihnout co nejvíc. A vůbec se nebojte přiznat si, že jste unavení, že nemůžete apod. Tím, že trénink prodloužíte jen o půl hodiny, můžete si taky zadělat na třeba měsíční nucenou pauzu, a to by byla škoda…

Nekonečný výjezd z Kaprunu (766 m) na Kitzsteinhorn (2 450 m)
Nekonečný výjezd z Kaprunu (766 m) na Kitzsteinhorn (2 450 m)

 

Originál článku byl vytvořen pro Outfanatic.comComments


bottom of page