top of page

Speciální napodobivá cvičení pro běžce na lyžích a nejen je!


V minulém článku jsme se bavili o imitačních cvičení pro běžce na lyžích, které ale mohou vyzkoušet i jiní sportovci. Nyní si představíme tzv. napodobivá cvičení neboli NPC. Při těchto cvičeních si člověk velmi dobře uvědomí, jak se odrazit, jak přenést hmotnost těla tak, aby skluz na lyži byl co možná nejdelší. Spoustě lidí, kteří nechápou, jak se na lyžích odrazit a jak se na lyži postavit, tato cvičení jejich tápání ukončí. NPC jsou vhodná jak pro klacikou techniku, tak pro skate.


Napodobivá cvičení (NPC)

NPC je velmi účinný prostředek pro nácvik a zdokonalování techniky pohybu, ale také jej lze do tréninku zařadit jako program rozvíjející speciální sílu dolních končetin. NPC jsou skoky bez holí, při kterých je napodobován běh na lyžích danou technikou. Důraz byste měli klást na moment odrazu, do kterého by měla být soustředěna veškerá síla a pak na zpevnění těla a získání rovnováhy po dopadu (na lyžích se jedná o fázi skluzu). Dobu mezi jednotlivými odskoky volte dle své aktuální schopnosti udržení rovnováhy a zpevnění se v poloze tzv. lyžařského luku. Zkuste vydržet alespoň 3 s.

Napodobivá cvičení lze různě modifikovat jak pro klasickou techniku, tak i pro bruslení na lyžích – odskoky můžete provádět bez práce paží, ve střídavém či soupažném režimu nebo imitovat práci paží při jedna-jedna nebo dva-jedna. Pro zvýšení silového i koordinačního efektu cvičení je možné využít obtížnější terény – např. písečnou pláž, větší stoupání apod. Mezi skoky – ve „skluzové“ fázi – můžete udělat podřep na stojné noze.

Pro NPC vybírejte primárně mírně skloněné roviny, pokud se rozhodnete pro nácvik bruslení, pak doporučuji najít si cestu, po které projede auto. Snažte se skákat ze strany na stranu, abyste opravdu trénovali odraz z vnitřní hrany chodidla.

NPC pro klasickou techniku:


NPC pro bruslení:


Stejně, jako při imitaci, i při NPC byste měli dopadat přes patu na celé chodidlo, stejně jako se to děje na lyžích. Nejezdíte po špičkách, ale na celém chodidle.


Jak víme z našich výzkumů, tak při NPC je do odrazu seoustředěna maximální síla, takže byste to neměli přehánět s délkou úseku, který si naordinujete. Připodobnit by se to dalo submaximální síle pod činkou, kde dáte 4 až 5 opakování a musíte si odpočinout, Při NPC můžete skočit víc, než 5 skoků, ale zas by jich nemělo být 50. Např. 10 až 15 na každou nohu je tak akorát. Raději si dejte víc úseků, než jeden dlouhý.

 

Originál článku byl vytvořen pro Nordic Mag 46.

Comments


bottom of page