top of page

Lyžařské Běžecké Kempy 2018/19


Stejně jako v loňské sezóně, jsem i letos vyšetřila 4 víkendy, abych mohla být průvodcem běžeckým lyžováním zájemcům o tento sport a nebylo jich vůbec málo! Krátké reporty o kempech v prosinci a lednu jsou k přečtení na Kilpi Blogu! Krakonoš si s námi pohrával a úplně nám nepřál, ale běžci na lyžích nejsou z cukru, takže se nerozpustí a s počasím se vždy popasují. Aaaa, neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení.

Proč jsou kempy dvoudenní?

Protože tak mi to dává smysl. Co se naučíte za půl dne, resp. za 2 hodiny (víc než 2 hodiny drtit techniku není člověk schopen zvládat – dostavuje se únava, když ne fyzická, psychická 100%)? De facto nic. Za 2 hodiny každému akorát rozbiji domeček z karet, někomu možná jeho hračky nejen rozbiju, ale ještě hodím do kanálu a bude akorát naštvaný, demotivovaný a nic kloudného z toho. 2 dny jsou už poměrně dost času, abychom si bez výčitek svědomí mohli na lyžích pohrát, nenásilně se tak naučili obratnosti a vůbec pohybu na čertovských prkýnkách. Až když totiž na tom člověk umí stát, zabrzdit, zatočit, jet na jedné lyži, může se začít pokoušet pochopit a naučit se techniku jako takovou. A je jedno, jestli chci jezdit klasicky nebo skate. Prostě schopnost umění stát na lyžích je bezpodmínečná. A také se do programu dvoudenního kempu vejde povídání o mazání lyží, které by měl každý lyžař aspoň v kostce znát a je také dost prostoru na video-analýzu techniky.

Pokud někdo přichází jako „tabula rasa“, tak na konci druhého dne danou techniku chápe a v hrubých rysech umí – pohyb začíná vypadat běžkařsky (dotyčný se sveze po jedné lyži, přenese váhu těla z lyže na lyži, nejezdí po dvou apod.). Na konci druhého dne se už ale projevuje únava (hlava chce zpracovávat pokyny instruktora, ale tělo je neakceptuje…), takže může nastupovat tzv. plato (úroveň techniky stagnuje a člověk se nikam neposouvá). Nicméně po zaslouženém odpočinku (1–2 dny) si můžete být jisti, že vaše technické dovednosti budou na úplně jiné úrovni, než před kempem.

Vždy se snažím, aby ve skupině byla pozitivní atmosféra a snad se to podařilo ve všech 4 kempech – podle feedbacků usuzuji, že ano:

Tak a je to za námi… ❄Bylo to boží, i když jsem vyšťavená jako citron a rozbitá jako cikánský hračky… Učili jsme se na běžkách a učila nás ta nejlepší – Martina Chrástková v rámci Kilpi lyžařského běžeckého kempu ❄. Já, Dejf Runner, Pavlína Brožová i Michal Šubrt doporučujeme všem, kdo se chtějí naučit nebo zdokonalit pod dohledem profíka😎 Díky, Marťo!

​— Lucie Lujza Ábelová, účastnice kempu, Trutnov

Děkuji KILPI za podporu, nejen za oblečení, které mě ochránilo před nepřízní (i přízní) počasí, a které mohu díky ambasadorství pomáhat posouvat dál, ale také všichni účastníci kempů jako dárek dostali nákrčníky DARLIN a také měli možnost vyjet lanovkou na Černou horu, aniž by si museli kupovat lístek. V dárkovém balíčku pak měli ještě čelenku designovanou Tomášem Willem Dvořákem jen pro Lyžařské Běžecké Kempy!

Děkuji všem za jejich práci, trpělivost a snahu se něco naučit a posunout dál!

Teď už se ale připravují letní kempy běžecké techniky a na kolečkových lyžích a na příští rok se můžete těšit už i na kempy pro pokročilé, kde se kromě zdokonalování v technice účastníci vyzkouší různá agility cvičení (mj. inspirované novými poznatky z Interski2019Pamporovo lyžařského kongresu) a taky nějakou formu tréninku běžců na lyžích.

Comments


bottom of page