top of page

Horská výzva na vlastní kůži – trochu jinak


Rock Point Horská výzva, seriál závodů, který za několik let své existence pohltil poměrně velké množství lidí – v Krkonoších se závodů zúčastnilo zhruba 600 běžců. Seriál běžce zavede do téměř všech našich pohoří: Beskydy, Jeseníky, Šumava, Krušné hory a Krkonoše (letošní „bonusový“ závod na Pálavě je mimo celkové výsledky). Tato myšlenka – ukazovat lidem krásy českých hor je skvělá!

Horská výzva láká na běhání po horách, poznání krás České republiky, na trail running ve třech základních délkách trasy: short (cca 20 km), half (cca 40 km) a long (cca 60 km) a plus ještě pochod s Mixitkou, což je 10km rodinný výlet. Long trasa je jen pro dvojice, jinak na zbylých dvou závodí jak jednotlivci, tak dvojice a také dvojice člověk–pes. Nevím, jak je to na jiných závodech, ale třeba v Krkonoších trasy sice vedou „srdcem“ Krkonoš, ale myslím, že je to na úkor vlastního závodu – trať vede mnohde po asfaltových cestách a ty jsou navíc velmi frekventovanými turistickými trasami. A to je ten avizovaný trail running po asfaltu? Co mi přijde ještě horší je, že závodníci z hřebenů hor sbíhají Obřím dolem – kamenná poměrně úzká cesta klikatící se na úbočí Sněžky. Závodící běžci nemají z kopce dolů zábrany, navíc šetří každou vteřinku a proti nim funí proud turistů, kteří mnohdy vůbec netuší, že probíhá nějaký závod. Stačí malé zakopnutí závodníka a malér je na světě. Závodníka to moc bolet nebude, ale turista bude asi na maděru… To ale záleží na architektech tratí.

Co jsem se tam dozvěděla?

Když jsem tam tak nahoře mezi klečí stála, čekala na svěřence, který bojoval na halfu, „probíhali“ okolo mězávoďáci ze shortu. Sice jsem se dozvěděla, co je v současné době trendy, jaké jsou poslední modely kompresních podkolenek, jak vypadají nejnovější boty, čelenky, trička anebo vesty na běhání na pití, ale také jsem se bohužel dozvěděla, jak opravdu běh nemá vypadat. Ano, ano, je to jistě záslužná myšlenka vytáhnout lidi od televizí, ukázat jim naše hory, umožnit jim nějaký hluboký a intenzivní zážitek z outdoorového prostředí, dát jim motivaci hýbat se. Ale bohužel v současné době jsou lidi ochotni utrácet neskutečné sumy za vybavení, doplňky stravy a nevím co ještě, ale za služby trenérům a instruktorům nikdo nechce dát ani korunu. Bohužel spousta lidí si myslí, že když se oblečou do profi bot, že budou nejrychlejší. To bohužel, nebo bohudík nefunguje. A je třeba na sobě pracovat. Kilometrový objem je věc jedna, ale nejdůležitější věcí je technika běhu nebo jakéhokoliv jiného sportu. Pokud je totiž pohyb prováděn špatně, tak si člověk může i ublížit a sportování bude pro něj pak spíš noční můrou než příjemným. O běhání to platí o to spíš: 1) běhání je člověku po chůzi nejpřirozenějším pohybem, takže snadno můžeme mít pocit, že běhat umíme – ale jak to máme umět, když jsme 2/3 svého života proseděli na židli v kanclu u počítače a běháme sotva pár let? A za 2) běhat může kdokoli, kdekoliv, kdykoliv. Běháme po nohách, a pokud je na běh nemáme dostatečně připravené (svalově, vazivově…), tak klouby dolních končetin (kotníky, kolena, kyčle) dostanou dosti zabrat, potažmo pak i páteř a na problémy je zaděláno…

Navíc v současné době je velice trendy uběhnout co nejvíc kilometrů, čím víc, tím líp. Tradiční „přespoláky“ opravdové závody v lese, na loukách apod. zejí skoro prázdnotou a k prasknutí jsou nové seriály závodů. Proč? Zřejmě proto, že přespoláky jsou krátké. Ano, většinou se běhá do 10 km, ženy 5 km. Pro spoustu lidí takové vzdálenosti nejsou zajímavé, mnoho z nich si myslí, že je to něco podřadného. Ale to vůbec není pravda. Na takový závod se musí také trénovat, ale jinak. Není to jen nabíhání kilometrů, ale je to také o rychlosti. Pro začátek bych volila kratší tratě, aby tělo postupně přivykalo zátěži. Nepřijde mi vhodné skočit po hlavě do maratonů či ultratrailových závodů. Ano, je to výzva, ale opravdu se to líbí i vašemu tělu? Rozhodně neříkám, nezávoďte, ale říkám, poraďte se s někým, kdo běhání nebo jakémukoliv jinému sportu (záleží, kam se chcete profilovat) rozumí. Raději ušetřete za 5 vymazlených vystylovaných triček a dejte peníze někomu, kdo vám poradí, jak běhat, jak se na takový závod připravit fyzicky i psychicky. A uvidíte, že si běhání a závodění na horách užijete ještě daleko víc než v těch přenádherných kompreskách a nejnovějších modelech triček!

Ano, velice mě těší, že čím dál víc lidí chce sportovat a že se chce hýbat. Ale také by bylo občas dobré popřemýšlet, jestli je dobré do toho skočit po hlavě :)


Comments


bottom of page