top of page

Chcete si Jizerskou 50 UŽÍT a NE JEN přežít?


Kultovní závod v běhu na lyžích Jizerská 50 je sice jeden z mnoha lyžařských maratonů v Česku, ale i tak je v něm něco víc. Je největší u nás a jako jediný patří do seriálu Visma Ski Classic (Šumavský maraton patří do seriálu Euroloppet). Ale především tenhle závod uctívá památku zemřelých horolezců při Expedici Huascaran 1970. Jizerská 50 se postupem času stala velmi oblíbeným závodem nejen u českých běžkařů ale také v zahraničí. Startujících se tak na stadionu v Bedřichově sejde na 6 000.

V neděli 10.2.2019 startuje hlavní závod na 50 km klasickou technikou a pro ty, kteří si nejsou jistí, že zvládnou celou pajdu, je v sobotu vypsaný závod na 25 km a pro skataře je vyhrazený pátek s 30km trasou.

Rozhodli jste se sami, že tento závod pokoříte pod heslem „Můj osobní závod“ anebo jste se vsadili nebo jste startovní číslo na závod dostali pod stromeček? Ať jste číslo získali jakkoliv, závod se kvapem blíží a možná nevíte, co, kdy, kde a jak, abyste si závod maximálně užili a ne jen přežili? Mrněte na následujících 10 tipů, které vám pomohou neztratit se v džungli „zaručených“ rad na internetu…

1) Času není nikdy dost: počítejte, že všude bude spousta lidí, kteří budou chtít to samé co vy – u výdeje čísel, u záchodu, u servisu lyží, u startu, v cíli, u čaje, u jídla… prostě všude. Takže nenechávejte nic na poslední chvíli. Ušetříte si tak spoustu nervíků a drahocenné energie. Číslo i čip si oblečte hned ráno, ať je někde nezapomenete. Jděte na start včas, ať si najdete to své nejlepší místečko.

2) Jeďte si to své = neexperimentujte: neměňte své zvyky jen proto, že někdo říkal, že je to dobrý. Nesnažte se změnit váš osvědčený jídelníček na nějaký super, když ho nemáte odzkoušený. Stejně tak si nekupujte drahé suplementy, když jste je v životě nepoužili a neochutnali. Nezvyklá chuť nebo nezvyklé potraviny mohou ve vašem žaludku udělat pěknou paseku a při nejlepším vám bude těžko.

3) Vlastní občerstvení: když se rozhodnete vézt si své občerstvení a nespoléhat jen na občerstvovací stanice, nacvičte si na tréninku, vytažení lahve z bidonu a její vrácení zpět. V klidu rozmyslete a také vyzkoušejte, kam či jak připevnit tablety nebo gely na číslo či kombinézu, aby vás to neomezovalo v pohybu a bylo jste měli vše jednoduše dostupné. Také si nezapomeňte vyzkoušet, jak se takový gel či tableta v rukavicích a holích rozdělávají…

Tajný tip: namíchejte si gel do pití – a) nemusíte ho nikde složitě otvírat a b) budete energii z něho přijímat průběžně.

4) Co na sebe? oblečte se přiměřeně k počasí, samozřejmě. Šály, teplé bundy či oteplováky nechte doma. Určitě se zahřejete! A určitě je vhodné využít funkčního oblečení, které odvádí pot, a přitom udržuje komfortní teplotu těla. Podle vaší výkonnosti zvolte buď závodní kombinézu podvlečenou podvlékacím funkčním prádlem (Kilpi Jager) nebo oteplené legíny (Kilpi Karang nebo Kilpi Rasty) a na vršek lehkou bundu (Kilpi Nordim či Kilpi Joshua). Nezapomeňte na pokrývku hlavy (čelenka, čepice) – hlava je termoregulační bod a pokud je na ni zima, pak je zima celému tělu a naopak.

Nezapomeňte také zvolit přiměřené rukavice (palčáky na sjezdovky určitě vhodné nejsou).

Před startem buďte oblečení teple a svlékněte se až před startem (svrchní oblečení byste měli sbalit do pytle a dát do úschovny, aby se vám nic neztratilo). Pokud budete mít s sebou nějakého kámoše, můžete mu poslední svrchní vrstvu dát opravdu těsně před startem…

5) Servis lyží: pokud nejste opravdoví znalci a v mazání lyží se nevyžíváte, svěřte lyže odbornému servisu přímo v dějišti závodu. Investované peníze se vám jisto-jistě mnohonásobně vrátí a určitě vás to vyjde levněji než si pořizovat celé sady vosků, abyste měli z čeho vybrat. O ztraceném čase a nervech, jestli to vyjde ani nemluvě. Pokud firmám napíšete e-mail předem, budete mít jistotu, že budete mít připravené tak, jak si představujete. Můžete si být jistí, že všichni servisáci se snaží, abyste byli maximálně spokojení a lyže jely i stoupaly (vy ještě spíte, když oni mázu testují – ve žlutém Toko stánku budu letos testovat já…).

Tip: Pokud chcete namazat lyže, můžete napsat na martan.chr@seznam.cz abychom domluvili, jaká máte přání a požadavky a žlutý stánek Toko se o vaše prkýnka postará.

Servis lyží před závodem

6) Zahřátí a zapracování: na start byste měli jít zapracovaní, tzn. měli byste se ráno před startem aspoň kousek na lyžích projet, protáhnout, rozcvičit. Studené tělo je jako studený motor v autě – taky nejede, a ještě vám hrozí, že si způsobíte nějaké zranění.

7) Technika jízdy při závodě: nenechte se zbláznit, že závod musíte objet soupaží. Pokud celý rok neposilujete vrchní polovinu těla a soupaž netrénujete, tak pro vás rozhodně nebude rychlejší využívat soupaž na místo střídavého běhu.

Pokud si ve sjezdech nejste úplně jistí, nechte si raději trochu rozestupy, abyste měli čas reagovat, když přijde nějaká kolize před vámi.

Klasická technika

8) Poslední tréninky: nesnažte se v týdnu před závodem dohánět, co jste během celého roku zanedbali. I profíci v posledním týdnu před závodem spíše odpočívají a sbírají energetické zásoby (cukry) do svalů, aby je pak mohli využít na trati. To ale neznamená, že byste měli týden ležet! Určitě byste se měli hýbat, ale tréninky by měly být kratší (cca hodina až hodina a půl) a zaměřené na techniku lyžování. Trénovanější jedinci si mohou ve středu dát nějaké kratší intervaly, fartlek či střídavý trénink.

9) Rozvržení sil: je dobré si nastudovat mapu a profil tratě, abyste věděli, jaké kopce či sjezdy vás čekají. Takže v rámci pohodových závěrečných tréninků před závodem je vhodné si trať nebo její části projet. Můžete na víckrát ne najednou.

10) Nedávejte si nemožné cíle! Pojďte si Jizerskou 50 užít, a ne jen ji přežít! Všem hodně štěstí!

Comments


bottom of page