top of page

Zrychli bruslení na běžkách: cvič odraz z hrany a protáhni skluz


Běh na lyžích je de facto strašně jednoduchý sport a když někoho učím, tak mu říkám, že je to pro lenochy – člověk se pořád vozí. Celý krokový cyklus (od odrazu pravou k odrazu pravou) trvá asi 1,5 s, zatímco vlastní odraz asi 0,2 s. Sečteno a podtrženo: dřete 2x 2 desetiny vteřiny (levou a pravou) a pak se víc jak vteřinu vezete, no není to krásné? A taky ty divný pohyby, co občas člověk na běžkách vytváří, jsou úplně zbytečná energie navíc, kterou přeci žádný požitkář a lenoch nebude vydávat… Kouzlo běžeckého lyžování a umění stát na lyžích je v tom, že i když vlastní odraz je z pohledu biomechaniky pořád stejný, z vnitřního pohledu organismu je každý odraz jiný. Sníh se mění pod nohama pořád a člověk stále dokolečka hledá ten správný okamžik pro odraz a následně rovnováhu pro skluz (aby byl co nejdelší a mohl se co nejdéle klouzat a odpočívat). Základem lyžování, ať klasické techniky anebo bruslení je skluz v jednooporovém postavení. Prostě pořád musíte jet po jedné lyži a tu druhou mít uvolněnou ve vzduchu. O tom, jak správná technika běhu na lyžích vypadá, jsme už psali – bruslení, klasická technika. Aby byl schopen jet dlouho po jedné lyži, je zapotřebí mít nejen výbornou rovnováhu na klouzajícím předmětu (mozek skluz vnímá jako potenciální nebezpečí a a priori se mu brání), ale také je nezbytné se umět dobře odrazit. Bez dobrého odrazu totiž není rychlosti a bez rychlosti nikam nikdo nedojede. Pro trénink odrazu, ale i pro zlepšení rovnováhy je ideální jezdit bez holí. O hole se totiž tak nějak člověk pořád opírá, překáží mu a nohy to jen tak šolichají… Tak jdeme na to!


Plavání na lyžích

Ne, nezbláznila jsem se, ani mi nehrabe. Ale plavání na lyžích je super cvičení pro prodloužení skluzové fáze a koordinace paží a nohou. Jezděte (jako všechnu techniku) někde na rovině, abyste měli dost rychlosti a času na prodloužení skluzu. Jak se plave? Nohy bruslí „normálně“, ale paže plavou prsová tempa (nemusí být provedená závodně, stačí i paní radová, hehe. Současně s odrazem z lyže začíná fáze splývání a paže jsou ze skrčení u hrudníku trčeny vpřed až do napnutí. Dokud lyže klouže, nechte ruce vepředu, splývejte, odpočívejte. Jakmile začnete cítit, že se lyže zpomaluje a začnete se chystat na odraz z druhé nohy, pak udělejte rychlé tempo rukama, přitáhněte je k tělu (prostě naberete vodu), abyste s dalším odrazem zase mohli začít splývat.

PAMATUJ! Paže jsou VŽDYCKY rovnoběžně s klouzající lyží, tzn. osa ramen je kolmá na osu skluzové lyže. Pokud se tak nestane a ruce budou mezi lyžemi a ramena se nenatočí do směru skluzu, pak těžiště těla nikdy nebude nad lyží a lyže se bude moc brzo překlápět na vnitřní hranu a nedovolí dlouhý skluz.

Trčení holí

Podobné cvičení plavání je trčení holí: hole držte v šíři ramen vodorovně k zemi a s každým odrazem je vytrčte vpřed a pak zase pomalu stáhněte k tělu. Snažte se hole udržet ve výši ramen, nesklápějte je. Spousta lidí má tendenci hole netrčit, ale jen spouštět k bokům a zase vracet nahoru. To nedělejte, protože spuštění holí vám skloní hlavu a ramena a vy se celí zabalíte a lehce si přesednete… Jak při trčení holí, tak při plavání se snažte za rukama vytáhnout z ramenou. Pomůže vám to dostat se do přepadového postavení a nejezdit jako telegrafní sloup. Když se předkloníte (aniž byste vystrčili zadek), zapojíte do odpichu holemi daleko více svalů, než když budete vzpřímení, a zase jsme u toho – víc svalů, víc energie s menším úsilím…Dva odrazy z jedné a dva z druhé lyže

Na závěr se dneska naučíme cvičení na koordinaci odpichu holemi a odrazu z lyže (z vnitřní hrany). Vždycky se odrazíte dvakrát z jedné lyže, přičemž tu neodrazovou můžete trochu přešlápnout, a pak zase dva odrazy druhou lyží. Soupažný odpich holemi probíhá při každém odrazu.

  • Odraz provádějte tak, že se snažíte tlačit do paty odrazové nohy

  • Při skluzu se snažte mít pokrčený kotník a koleno i kyčel. Pokud budete mít v kotníku 90° úhel, pak budete mít pod zadkem pořád židličku nebo záchod… Jakmile ohnete kotník, zadek se vám dostane nahoru a těžiště nad lyži tam, kde má být a lyže vás bude poslouchat!

  • Stáhněte půlky – představte si, že máte poslední padesátikorunu na polévku, takže nesmí vypadnout – toto vám také pomůže mít pánev podsazenou a nesedat do toho.Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page