top of page

Poslední víkendový workshop v rámci projektu Effective training and psychological approach to young


V pátek 23. 11. 2018 se naposledy setkali trenéři a závodníci 4 evropských klubů (Skol Brno, Langlauf Mürztal, Skiklub Dresden-Niedersedlitz e.V., Mestský klub lyžiarov Kremnica) zaměřených na běh na lyžích, aby společně trénovali, vyměňovali si své postřehy, zkušenosti, znalosti a dovednosti v rámci evropského projektu Effective training and psychological approach to young cross-country skiers financovaný programem Erasmus Plus. Hostitelem tentokrát byl Mestský klub lyžiarov Kremnica, který ostatní účastníky pozval do lyžařského areálu Skalka pri Kremnici.

Program meetingu se odehrával pod diktátem počasí, neboť v letošním roce je velmi nevyzpytatelné. A do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se bude dát lyžovat na sněhu, příp. kolečkových lyžích anebo jestli se bude muset jen běhat. V tomto směru je lyžařský běžecký trénink krásný, neboť alternativ tréninku je vždycky mnoho.

Sobotní den worshopu se lyžovalo, posilovalo a regenerovalo...

Některé výpravy dorazily na Skalku dříve: Němci už ve čtvrtek a Češi v pátek v poledne. Češi odpoledne strávili první letošní lyžovačkou, Němci lyžovali dopoledne a odpoledne věnovali prohlídce Kremnice. Po společné večeři a kick-off meetingu se večer nesl v duchu her, regenerace v Relax centru na Skalce. Vše podle chuti a pocitů jak závodníků, tak trenérů.

Program na sobotní dopoledne bylo do poslední chvíle s otazníkem: Bude dostatek sněhu na lyžování anebo nebude? Půjdeme lyžovat anebo běhat? Nebo obojí? Teplota je těsně pod nulou, mlha a fouká studený vítr. Závodníci i jejich trenéři nakonec obouvají tréninkové lyže, ale připravené mají i věci na běhání. Nakonec lyžují nejen na stadionu, ale i na tratích v lese, a to celé 2 hodiny. Podle otisků stop ve sněhu je zřejmé, že Skalka není královstvím jen běžců na lyžích, ale také medvěda, zřejmě medvědice s medvídětem. Ale zahlédnout je se nikomu z účastníků nepodařilo.

Na sobotní odpoledne byl pozván David Brünn, kondiční trenér, který se stará o profesionální sportovce (i hokejisty NHL) po kondičně-silové stránce. Po teoretické přednášce v zázemí hotelu Minciar se všichni účastníci přesunuli do Relax centra, kde absolvovali praktický program pod vedením Davida: rozcvičku a silový trénink. Cvičenci byli straší závodníci (13 let a starší) a trenéři obstarávali korekci jejich cvičení. Mladší závodníci hráli v tělocvičně hry. David vše supervisoroval a poskytoval feedback především trenérům, aby věděli, jak závodníky usměrnit ke správnému provedení cvičení.

Po večeři bylo Relax centrum opět účastníkům ETPA projektu k dispozici, a to především saunový svět a bazén, příp. tělocvična. Trenéři zvolili bowlingový koutek a následně diskutovali o právě končícím projektu.

Poslední trénink v rámci projektu Effective training and psychological approach to young cross-country skiers...

A je to tady! Účastníci ETPA projektu se schází k poslednímu společnému tréninku. Večer byla obleva a ráno přimrzlo, takže sněhu ubylo a asfaltové cesty jsou namrzlé. Ledovka je všude, kam se člověk podívá – příroda opravdu kouzlí...

Co ale za trénink? Lyže závodníci nechávají v klidu a berou jen kecky a hůlky, jde se běhat s holemi. Ti zdatnější běží po hřebeni na Zlatou Studnu (asi hodinu a půl dlouhý výběh), ti mladší a méně zdatní volí kratší (asi hodinový) výběh ke zdejším ferratám a Görgeiho tunelu. Přemrzlého sněhu je po kotníky, do bot protéká voda z kaluží, při každém kroku se běžci proboří, ale nikomu to nevadí. Každý bojuje, jak může, nikdo tu není na závodech, tak není problém posečkat na ty pomalejší. Někteří z těch straších si svou trasu nakonec prodloužili a zaběhli se podívat také na Görgeiho tunel.

Commenti


bottom of page