top of page

Obratnost na běžkách? Klik, kotoul a výskok


Sice běh na lyžích patří k nejnáročnějším sportům, ale v rekreační podobě tomu tak rozhodně být nemusí. Ze zdravotního hlediska je to super sport, neboť rovnoměrně zatěžuje svaly celého těla, nic výrazně nepřetěžuje a je symetrický. Navíc zatěžuje, a tudíž posiluje, kardiovaskulární a dýchací systém. Profíci musí nahltat spoustu kilometrů jak v létě, tak i pak v zimě, aby byli opravdu dobří. Nicméně i v silově-vytrvalostním sportu se docela dobře hodí obratnostní kousky – vždyť sjezdy, zatáčky, ale i jízda v „balíku“ nebo přeskočení ze stopy do stopy, nejsou úplně procházkou růžovou zahradou. A pro ty, kteří si chtějí běžky opravdu vychutnat, je umění dobře ovládat ski nutností…

Dřep & skok

Jsou borci, kteří na běžkách skáčou salta a helikoptéry, ale pro potřeby normálního smrtelníka si myslím, že postačí, když zvládne skočit z malé bouličky či přeskočit malou překážku a nespadnout při tom. Klidně i s oporou o hole, pro lepší kontrolu přeskoku. A k čemu že to je dobré? Třeba k tomu, abyste se nezamotali do kabelu, který se zrovna táhne z chalupy do chalupy přes cestu, po které zrovna jedete anebo se vám špička lyže nezapíchla do odvodňovacího kanálku, který zrovna obnažila obleva… Odskok si můžete „zpestřit“ třeba i dřepem. Fantazii se meze nekladou.

Klik

Další pitominou, která bude rozvíjet vaší koordinaci a posune umění vašeho běžkování dál, jsou i třeba kliky na lyžích. Navíc u toho budete rozvíjet sílu paží. Jako jedna ze soutěží do štafetek je to super věc.

Kotoul na lyžích

Jedním z vrcholných obratnostních čísel na lyžích je kotoul. Není na tom nic moc extra složitého, nicméně pár úskalí tam je! Pro toho, kdo umí kotoul na zemi, to bude hračka, ale nesmí chtít vstávat přímo přes paty, jako v botaskách. To se pak zapíchnuté patky do sněhu docela snadno zlomí a je po srandě… Takže vstávat zásadně bokem, ze strany. Už když se dotáčíte, tak se snažte obě lyže dávat na jednu stranu, abyste se pak mohli zvedat rychleji.

 

Originál článku byl vytvořen pro Outfanatic.com a videa natočena ve spolupráci WOK©outdoor.

Comments


bottom of page