top of page

Cvičení na odraz z hrany na běžkách: Sittonen, odšlapy a couvání


Umět se odrazit z hrany je pro spoustu lidí oříšek. I když se to zdá být jednoduché, mnohým to tak nepřipadá a lyže se jim pod nohama kroutí, točí a odrazit se jim pořádně nejde a vůbec jim to pak nejede. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, co s odrazem z vnitřní hrany lyže nemají potíž, pak vám gratuluji ale i tak tenhle článek doporučuji, neboť člověk se stále učí… Ti, co s odrazem při bruslení stále bojují, měli by mít tuto „literaturu“ skoro povinnou a hlavně by si měli zapamatovat, jak cvičit.

Jednostranné bruslení alias Sittonen

Sittonenův krok je nazýván podle závodníka, který ačkoliv promazal, dokázal v roce 1974 (tehdy se jezdilo pouze klasicky) jednostranným odbruslováním kultovní závod Dolomitenlauf nejenom dojet, ale také se umístit na předních příčkách. Jednu lyži vedl stopou a druhou se odrážel do strany, podobně jako na koloběžce. Jen lyži musel mít v odvratu, protože použil nevhodný stoupací vosk, který mu smekal, a tak využil k odrazu vnitřní hranu lyže. Jak na to? Veďte jednu (stojnou, skluzovou) lyži stopou a druhou nohou se odrážejte. Je ale potřeba, abyste odrazovou lyži vždy přitáhli ke kotníku stojné. Jedině tak jste totiž schopni správně odrazovou lyži zatížit a řádně se odrazit. Nebojte se pro odraz snížit – z napnutých nohou se odrazit nejde! A nepropínejte stojnou nohu v koleni, nechte ji pokrčenou. Sittonena můžete jezdit jak s holemi, tak bez nich. Pokud zvolíte variantu bez holí, pak si pomozte k dopředné rychlosti švihem paží: souhlasná paže s odrazovou nohou jde v čase odrazu vpřed a druhá paže vzad. Odraz je rychlý a tudíž i paže musí rychle švihnout. Jestliže budete cvičit s odpichem holí, pak odpich probíhá současně s odrazem z lyže.

Odšlapy

Odšlapování velmi dobře využijete i při klasické technice, možná i na sjezdovkách. Jde o nebrzdivý způsob zatáčení. Spíš při něm dochází k urychlování a k rychlému výjezdu ze zákruty. Nicméně v prudkých zatáčkách se musí člověk hodně snažit, aby zatočil. Jak odšlapovat? Vnitřní lyží přešlapujte v požadovaném směru, zatímco vnější lyže je odrazová a z ní se odrážíte dovnitř zatáčky. Opět kotník přitahujte ke kotníku vnitřní nohy a nebojte se pro odraz snížit. Čím prudší zatáčka, tím silnější odraz musí být a také samozřejmě frekvence kroků se musí zvýšit, abyste stihli menší poloměr zatáčky. Nebojte se také naklonit do oblouku zatáčky. Při nižších rychlostech se při odšlapech docela dobře hodí pomoci si odpichem holí. Hole se zase zapichují současně s odrazem z lyže. Malý fígl: vnitřní lyži pokládejte na plochu nebo spíš na vnější hranu, ať vám to snáz zatáčí.

Couvání

Couvání je nejenom průprava, ale také zábava (aspoň pro mě) a taky trochu machrovinka. Na bruslích umí couvat kde kdo, ale na lyžích se to hned tak nevidí. Princip je ale stejný jako na bruslích. Střídavě tlačíte do jedné a druhé lyže a snažíte se odrazit z vnitřní hrany, stejně jako když jedete popředu. Nicméně skluzová fáze není tak dlouhá a odrazová je naopak delší než při jízdě vpřed. Každopádně vám tohle cvičení pomůže pochopit, jak a kdy se odrazit, jak zatížit lyži, aby dělala to, co chceme my a ne ona apod.

Originál článku vytvořen pro Outfanatic.com a video natočeno ve spolupráci s WOK©outdoor.


Comments


bottom of page