top of page

3rd meeting of Effective training and psychological approach to young cross-country skiers


Po delší odmlce se už účastníci mezinárodního projektu Effective training and psychological approach to young cross-country skiers, který je financován z programu Erasmus+, nemohli dočkat, až se sejdou v Drážďanech. Stalo se tak v termínu 18.–20. 8. 2018 a hostitelským klubem byl Skiklub Dresden-Niedersedlitz, dále se účastnily kluby z Kremnice při Skalke, Brna a Mürzuschlagu v Rakousku. V programu nechyběl večerní orienťák, mentální trénink, kompenzační cvičení, a delší běžecký trénink.

Na přivítanou účastníky meetingu čekal večerní orienťák družstev

Ubytovat, navečeřet a hurá na večerní orienťák po okolí s cílem ve sportovním zázemí hostitelského Skiklub Dresden-Niedersedlitz. Na každé kontrole každé družstvo muselo splnit daný úkol (Twister, početní úloha, překonání pavoučí sítě, shození pyramidy plechovek), aby obdrželo následující kousek mapy, která je vedla k další kontrole.

Za neshozené plechovky byly k cílovému času připočítávány trestné sekundy (15 s za každou neshozenou plechovku). Nejrychlejší družstvo sice dokázalo nehodit ani jednu plechovku, avšak jejich běh byl tak rychlý, že i bez plechovek vyhráli za 26 min. Nejpomalejšími byli naopak trenéři, kteří sice shodili plechovek nejvíce, avšak na trati strávili 45 min. Ti, co neměli pohybu dost, hráli hry (fotbal, frisbee apod.).

Všichni si večerní program užili, a i když chvilku to vypadalo, že ztráty jsou povoleny, vše dobře dopadlo, a i zabloudivší trenér české výpravy byl nalezen.

Mentální připravenost závodníků je nesmírně důležitá, tak proč s tím nezačít hned od mládí?

Mental training

Psychologická stránka je nedílnou součástí jakéhokoliv výkonu. Spousta dětí, dorostenců i dospělých tápe a hledá, jak se vypořádat s předstartovním tlakem, jak podat maximální výkon, na který je tělo připraveno dlouhodobým tréninkem. Touto otázkou se zabývají i jejich trenéři, samozřejmě, a tak je přirozené, že při každém meetingu je součástí programu psychologie a mentální připravenost.

Tentokrát účastníky workshopu čekaly 4 hodiny mentálního coachingu. V programu se to zdálo jako velmi dlouhé, ale uteklo to jako voda. Všichni byli vtaženi do problematiky, ať už jednoduchými cvičeními pro všechny, tak pokusy na vybraných jedincích z obecenstva – většinou z řad trenérů.

Všichni si vyzkoušeli rozkývání kyvadla pomocí pouhé myšlenky na směr kývání, zjistili, jak naši svalovou sílu a koncentraci ovlivňují pozitivní či negativní myšlenky naše vlastní či našeho okolí, že přírodní produkty jsou energeticky mnohem bohatší než ty průmyslové, umělé a že voda má paměť. Pomocí vizualizace byli čtyři 13 či 14letí závodníci schopní na dvou prstech zvednout dospělého rakouského trenéra do půlmetrové výšky.

Nikdo se rozhodně nenudil a všichni si odnesli nejen zážitky, prožitky, ale i vědomosti a dovednosti a teď už bude záležet jen na nich, jak s tím vším naloží. Všichni – ať závodníci, tak jejich trenéři – musí začít pracovat nejprve u sebe a pak budou pozitivně ovlivňovat své svěřence či kamarády.

Trénink koordinace je plný zábavy a všechny musí pohltit...

Coordination activities

Na sobotní odpoledne byl naplánovaný trénink na rozvoj koordinace a protahování. Protahování asi nikdy nebude patřit k oblíbeným činnostem, zvlášť mladších závodníků (a taky s tím má spousta z nich problémy), ale trénink koordinace zábavný musí být.

Sportovci si vyzkoušeli „opičí dráhu“ na in-line, slack line a možnosti, jak se na slack line připravit, balanční ježky a frekvenční žebříky. Někomu šly dané aktivity více, jinému méně. Někteří na in-line předváděli opravdové kousky, jiní byli zdrženlivější, co kdyby náhodou... asfalt je přeci jen tvrdý a člověk se s ním moc nekamarádí. Frekvenční žebříky byli především pro nezávislé pozorovatele „nejakčnější“, neboť někteří závodníci byli tak krásně nekoordinovaní, až to bylo roztomilé!

Po řádném protažení pod vedením odborníka z řad bojových sportů byla připravená skvělá večeře v podobě zeleniny, grilovaného masa a těstovinového salátu. Kdo neměl sportování po celém odpoledni dostatek, hrál míčové hry až do setmění.

Poslední trénink musí být nezapomenutelný, taková třešnička na dortu...

V neděli dopoledne čekal účastníky 3. meetingu projektu „ETPA“ poslední trénink, a tím by vždy měla akce vygradovat. Účastníci měli na výběr, zda jít běhat do okolních lesů Niedersedlitz, a pak se vykoupat v Malter Talsperre anebo výlet vlakem do Saského Švýcarska a hike skalním prostředím na jinou zastávku vlaku.

Running and hiking in Saxon Switzerland

Nakonec byly vytvořeny skupiny dvě – jedna zvolila běh s koupáním a druhá běh skalami v národním parku. Vlak návštěvníky NP dovezl do zastávky Königstein a odtamtud se vydali přes tamní hrad po červené Malerweg přes hrad do Thürmsdorf, na skalní vyhlídku Kleine Bärenstein a okrajem skalních věží Rauensteinu do Kurort Rathen, kde naskočili do přijíždějícího vlaku (mapa).

Skalní běhání dalo všem zúčastněným poměrně dost zabrat a všichni kvitovali chlad a vlhko ve skalních údolíčkách. Nikdo si skoro ani nevšiml, že v nohách měl 11 kilometrů a 650 nastoupaných metrů a skalní seběhy prověřily nohy a připravily kotníky atletů na krosové závody, které se s přicházejícím podzimem kvapem blíží. S lesním běháním a koupáním byla spokojená i druhá skupina, tak lze říci, že program setkání opravdu vygradoval a workshop byl více než úspěšný!

Nyní už všichni dychtivě vyhlíží poslední meeting, který se uskuteční na konci listopadu (23.–25.) na Skalke pri Kremnici. A všichni také věří, že se bude lyžovat na sněhu!

Comments


bottom of page